Raz w miesiącu, pojawiam się gdzieś w Polsce...
Blog > Komentarze do wpisu

Besiekiery

Widok z lotu ptaka. Fot. W.Stępień z albumu "Leksykon zamków w Polsce".

Zachęcony powyższym zdjęciem, postanowiłem odwiedzić wieś Besiekiery w woj. łódzkim, a właściwie, to dziko wyglądające miejsce. Początki tego zamku, w tym osobę jego fundatora, są mało przejrzyste. Właściwie, to jedynym pewnikiem, jest to, że powstał on około 1500 roku. Jak bywa w tego typu obiektach, był on na przestrzeni dziejów wielokrotnie przebudowywany, aby w widocznym na zdjęciach stanie dotrwać do naszych czasów.
Gdy odwiedziłem to miejsce w latach 2001/2002, wszystko wyglądało naprawdę dziko i tym samym, jakby otoczenie dostosowało się do ruiny zamku.
Gdy ponownie odwiedziłem Besiekiery w tym roku, oczom moim ukazał się zgoła inny widok.
Porównując zdjęcia, które dzieli ok. 10 lat, widać, że wykonano tu kawał roboty. Chociaż... moim zdaniem jakby... straciło swój urok. Oczywiście, gdybym zobaczył to miejsce po raz pierwszy dziś, to moje odczucia byłyby inne. Cóż, szukałem dzikości a znalazłem uporządkowany w każdym calu świat. Ale nie wszystko stracone, będę obserwował powolną, ponowną destrukcję tego miejsca. O to (niestety) jestem spokojny.
niedziela, 05 czerwca 2011, slawnw

Polecane wpisy

  • Przystanek nr 7

    Wielki, masywny - oprze się wszelkim wichrom i burzom. Przystanki 1-2 Przystanki 3-6

  • Czekając na PKS

    Kolekcja przystanków PKS powiększyła się na tyle, że pora na kolejny zestaw (poprzednie przystanki były tutaj ). To zaledwie zadaszenie. Potrzebne ludziom zaled

  • Na bocznym szlaku

    Z dala od przygotowań do EURO 2012 sprawy na kolei nie wyglądają już tak różowo, jak na priorytetowych budowach. W sumie długo zastanawiałem się, czy te zdjęcia